Jablečný ocet je moje nová závislost. Nedávno jsem začala užívat panáky jablečného octu 2-3x denně pro rychlé a efektivní dobití energie. Avšak s tím, jak jsem se s tímto produktem více seznamovala, jsem objevila spoustu dalších užitečných způsobů, jak jej začlenit do svého denního repertoáru. Skvěle se hodí téměř na všechno – na Vaši kůži, Vaše vlasy, Váš dům a také Vaši domácí mazlíčci mohou benefitovat z jeho vlastností. Raw, organický, nefiltrovaný a nepasterizovaný jablečný ocet je mnohem víc než jen zálivka do salátu!
Jablečný ocet je naprosto přírodní produkt. Je vyroben z jablečné šťávy a zkvašený do podoby jablečného moštu. Pak se nechá zkvasit ještě jednou a vznikne jablečný ocet. Pokud používáte přírodní jablečný ocet, tak okamžitě snižujete spotřebu nepřírodních chemických látek ve svých domovech a životech.
Jablečný ocet může být použit i jako balsám na Vaše vlasy po jejich umytí a pomůže jim tak zvýšit pevnost a lesk. Doporučuji znovu použít starou lahvičku od šampónu a naplnit ji polovinou lžíce jablečného octu a šálkem studené vody. Pak si několikrát týdně přelévejte vlasy tímto roztokem po jejich umytí a uvidíte razantní výsledky.
Přírodní jablečný ocet reguluje pH Vaší pokožky. Zřeďte jablečný ocet dvěma díly vody a nanášejte tuto směs na tvář pomocí bavlněných tamponů, abyste jím nahradili své současné pleťové tonikum. Můžete to provádět večer po umytí a ráno předtím než si nanesete svůj hydratační krém. Pár kapek jablečného octu můžete nechat na kůži působit i přes noc, aby Vám vybledly stařecké skvrny nebo jizvy po akné.
Jablečný ocet může dále pomoci odstranit fleky ze zubů. Potírejte si zuby přímo jablečným octem a poté si vypláchněte ústa čistou vodou.
Přidejte si šálek jablečného octu do Vaší koupele a dopřejte si v ní 10 minut. Koupel pomůže ulevit Vaší kůži po slunečním spálení.
Jablečný ocet může být také použit jako přírodní voda po holení. Naplňte si lahvičku z poloviny jablečným octem a z poloviny vodou a protřepejte před každou aplikací na tvář.
Lehkým drhnutím Vašich rukou a nohou jablečným octem jim dopřejete příjemnou masáž (jako benefit) a také jim odlehčíte při vyčerpanosti.
Jablečný ocet může napomoci při hubnutí. Pro každodenní hubnoucí kůru přidávejte 2 lžičky octu do 0,5 litru vody. Tuto směs můžete usrkávat během dne. Výzkumy dokazují určité omezené ale přesto významné úbytky na váze při nepřetržitém denním užívání kyseliny octové (která je hlavním složkou jablečného octu). Ve studii publikované v Bioscience, Biotechnology, and Biochemistry z roku 2009 bylo prokázáno, že u osob, které konzumovaly kyselinu octovou po dobu 12-ti týdnů, byl zaznamenán podstatný úbytek na váze, břišním tuku, obvodu pasu a v počtu triglyceridů. Triglyceridy přispívají k tvorbě špatného cholesterolu, kterému se chceme vyvarovat.
Jablečný ocet vyrovnává celý Váš vnitřní systém. Tělo se pernamentně snaží dosáhnout stavu rovnováhy. Jablečný ocet pomáhá tělu udržovat si zdravou zásaditou hladinu pH. Výzkumy ukazují, že vyšší kyselé hladiny (nižší hladiny pH) vedou k nedostatku energie a vyššímu počtu výskytů infekcí. A z toho důvodu vzešla má touha usrkávat jablečný ocet několikrát denně jako přírodní životabudič.
Jako součást vyrovnávání pH těla vyvolává jablečný ocet i celkovou detoxikaci organismu. Výzkumy ukazují, že může pomoci stimulovat kardiovaskulární oběh a napomoct detoxu jater.
Tento zázračný ocet napomáhá rozpadu hlenů ve všech částech těla a čistí lymfatické uzliny. Věřte tomu nebo ne, výzkumy svědčí o tom, že jablečný ocet pomáhá s alergiemi díky jeho schopnosti redukovat hleny a čistit ucpané dutiny. Když omezuje následky alergií, může také pomoci zabránit infekcím dutin a jejich doprovodným symptomům (bolest v krku a bolestem hlavy).
Tento ocet je bohatým zdrojem přírodních enzymů, které pomáhají tělu zbavit se kandidy – kvasinky, které okupují lidské tělo. Kandida je také zodpovědná za symptomy jako únava, špatná paměť, obrovská chuť na sladké a kvasinkové infekce.
Když se zamyslím, tak to může vypadat jako oxymóron léčit překyselení žaludku kyselinou obsahující ocet. Avšak výzkumy dokládají, že jablečný ocet dokáže nastolit správnou nízkou kyselost a tudíž snížit možnost pálení žáhy. Zastánci přírodní medicíny říkají, že byste měli pocítit úlevu velice rychle po požití jedné lžičky jablečného octu zapité sklenicí vody. Všimněte si však, že po jablečném octu se Vám neuleví, pokud máte vředy.
Použití jablečného octu je mimo jiné efektivní i jako odpuzovač blech z Vašich domácích mazlíčků. Jeden díl octu s jedním dílem vody můžete nastříkat na srst mazlíčků a pořádně jim ho vetřít do kůže. Nechejte jím nasáknout celý jejich kožich. Takto pokračujte každý den po dobu pár dnů až týdnů. Všechny blechy pak určitě zmizí.
A konečně jablečný ocet také skvěle vyčistí Vaše toalety a koupelny Vám pak budou vonět po jablkách! Jednoduše nalejte jablečný ocet do záchodové mísy a nechte působit přes noc. Můžete jej také použít ve svých myčkách nádobí jako náhradu za mycí prostředek. Smíchejte půl šálku jablečného octu s jedním šálkem vody a máte roztok na čištění mikrovlnek, kuchyňských povrchů, oken, skel a zrcadel.
Jak jste mohli vidět, jablečný ocet je zcela zázračným produktem, který může být použit mnoha způsoby. Opravdu vřele doporučuji jeho používání!
Lisa Mitchell
Preklad: Peta
Pro nadšence na závěr ještě přidávám postup na přípravu jablečného octu:
Kilogram dobře omytých jablek zbavených stopek a okvětí nastrouháme na hrubém nerezovém struhadle i se slupkami a jadérky.
Vložíme je do pětilitrové sklenice, zalijeme studenou vodou (asi 5 cm pod okraj) přiklopíme talířkem a necháme v teple. Dvakrát denně obsah láhve promícháme dřevěnou vařečkou.
Necháme kvasit alespoň měsíc (octovou blánu nesbírejte- nechte ji ve sklenici), pak šťávu můžeme přecedit přes hrubší nerezové síto.
Vlijeme ji zpět do vymyté sklenice, přikryjeme a postavíme minimálně na 3 - 6 týdnů do chladu.
Několikrát scedíme – mj. kvašení je ukončeno, až se na octu netvoří zátka. Poté by měla mít šťáva žlutohnědou barvu. Přecedíme ji přes čistou gázu, nalijeme do lahví, zazátkujeme a uložíme v chladu.
Kdyby se však na povrchu objevil kal či pěna, musíme povrch tekutiny zakrýt čistým plátýnkem, aby se dále netvořil (ocet by pak měl nepříjemně nahořklou chuť).
Během kvašení ocet ochutnáváme a jakmile se nám zdá dostatečně kyselý, stočíme jej do čistých lahví pomocí nálevky, láhve zazátkujeme.
Ukládáme je naležato.
zdroje: (již nefunkční) http://www.novazem.info/15-duvodu-proc-uzivat-jablecny-ocet-kazdy-den/
Commentaires